3 typy kameralnego ogrodu. Setki pomysłów na zagospodarowanie

Zieleń i własna oaza spokoju w centrum miasta to marzenie wielu osób. Czasami wydaje się, że kilka metrów kwadratowych nie wystarczy na stworzenie wyjątkowej przestrzeni. Jak urządzić kameralny ogródek?

Zanim zaczniemy planowanie postarajmy się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

  • dla kogo przeznaczony jest ogród,
  • co zamierzamy w nim robić,
  • jaki styl nam odpowiada,
  • ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na jego pielęgnację.

Po chwili namysłu wiemy już, na jakie części należy podzielić ogród oraz jakie będą pełnić funkcje. Styl aranżacji ogrodu w dużej mierze zależy również od jego położenia. Dzisiaj zaprezentujemy trzy różne pomysły na zagospodarowanie małego ogródka.

Ogródek jednopoziomowy

W aranżacji małego ogródka kluczowe znaczenie mają detale. Do aranżacji kameralnych przestrzeni zaleca się wykorzystanie kilku rodzajów roślin o liściach różniących się odcieniem i fakturą, które tworzą subtelne kompozycje. Dla osób lubiących ciekawe połączenia, idealnym rozwiązaniem będą małe drzewa, np. klony palmowe i japońskie, niskie odmiany magnolii, ozdobne wiśnie, a także rośliny formowane w dużych ozdobnych donicach.

static1.squarespace.comh

Źródło: Pinterest

Niepowtarzalny efekt dają również pnącza. Zajmują mało miejsca i tworzą ładne, zielone parawany, a większość pięknie kwitnie.

570397dfde662$!x900

Źródło: Pinterest

Nawet w małym ogrodzie sprytne rozwiązania umożliwiają zasadzenie własnych warzyw i owoców.

Like the look of these over typical trellis for vertical growing

Źródło: Pinterest

Ogródek dwupoziomowy

Dla osób ceniących sobie przestrzeń i nieszablonowe pomysły idealną opcją jest dwupoziomowy ogródek.

Mieszkanie p. Jacka

Źródło: Grupa 3D

Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się również dla rodzin z dziećmi, ponieważ dziecko bezpiecznie może bawić się we własnym ogródku zorganizowanym np. w dolnej części. Unika wówczas ekspozycji na słońce, a dodatkowo jest ukryte przed spojrzeniami niepowołanych osób. A my możemy reprezentatywny ogródek, w którym będziemy podejmować gości zorganizować w górnej części tarasu.

8e5c5b3a48a7a7c19b4063cc79e33221

Źródło: Pinterest

Możliwość aranżacji dwupiętrowych ogrodów pozwala na wydzielenie dwóch odrębnych przestrzeni, np. strefa relaksu oraz mały ogródek. Parter ogrodu może posłużyć jako spokojne miejsce na poranną kawę czy też rodzinne spotkanie. Położenie ogrodu na najniższej kondygnacji gwarantuje prywatność.

2ba737db43ce1ab6b83ab39ad69e196b

Źródło: Pinterest

Na wyższej kondygnacji ogrodu można posadzić warzywa i owoce, które dzięki dobremu nasłonecznieniu będą idealnie dopełniać nasze codzienne śniadanie. Dla osób dysponujących mniejszą ilością czasu polecamy uprawę własnych przypraw. Dzięki pomysłowości architektów zieleni, nawet kompozycja doniczek z przyprawami może wyglądać wyjątkowo i wpisywać się w wystrój całego mieszkania.

5-vertical-garden-old-crates

Źródło: Pinterest

Wbrew pozorom ogrodnictwo wcale nie musi kojarzyć się z nudnymi doniczkami. Pomysłowość architektów sięga dużo dalej.

3a7c8afc499a6d3ecd0a709e0d5235f9

Źródło: Pinterest

Proste, a zarazem zaskakujące rozwiązania, mogą stać się wyróżnikiem naszego wymarzonego ogrodu.

2-vertical-garden-recycled-pet-bottles

Źródło: Pinterest

Ogródek na tarasie na dachu

Kreatywne śniadanie na dachu? Tak! Kontakt z naturą pobudza nasz mózg do działania, rośliny dostarczają tlenu, a kolor zielony uspokaja. Własny taras na dachu to nie tylko poczucie komfortu, ale również niezliczone pomysły na aranżację.

025e22708ab6131e8adb60130c43754d

Źródło: Pinterest

Na przestronnym, nowoczesnym, dużym tarasie za pomocą zróżnicowania nawierzchni oraz donic z nasadzeniami roślinnymi można wyznaczyć kilka stref, np. kącik czytelniczy czy miejsce na poranne ćwiczenia i posiłki.

6a15f3c93b81a589e7a2264be8bafab0

Źródło: Pinterest

Taras wypełniony pięknymi roślinami to marzenie wielu osób. W bardzo prosty sposób można je spełnić tworząc pas zieleni z ulubionymi kwiatami. Zabiegiem często wykorzystywanym w aranżacji ogrodu, który optycznie powiększa przestrzeń ogrodu, jest umieszczenie roślin o większych liściach w pobliżu domu, a mniejszych na końcu ogrodu, tak aby zamykały przestrzeń.

373d744941b5cbc14f0fbe6732fc3a10

Źródło: Pinterest

Pomysłów na aranżację własnego ogrodu jest wiele. Nie ma znaczenia, czy jest to wielki ogród na wsi, czy też kameralny ogródek w mieście. Każdy z nich może stylistycznie komponować się z wystrojem wnętrza i spełniać różnorodne funkcję, w zależności od naszych potrzeb.