Wyobraź sobie, że wchodzisz do domu. Automatycznie włącza się relaksująca muzyka, włącza się przyjemne dla Twoich oczu światło, zasuwają się rolety, a temperatura pomieszczenia dostosowuje się do Ciebie i oto jesteś już u siebie. Gdy wychodzisz z domu, automatycznie po przekręceniu klucza w zamku, włącza się system alarmowy, obniża się temperatura w pomieszczeniach, niezgaszone lampy wyłączają się, a niezakręcone krany nie zalewają naszego mieszkania. Wszystko to i jeszcze wiele, wiele innych opcji jest zasługą automatycznych systemów tworzących tzw. inteligentne domy. Wygodne, innowacyjne, użyteczne inteligentne instalacje to rozwiązanie, które pomoże zintegrować wszystkie urządzenia elektryczne w naszym domu.

Bezpieczeństwo

Innowacyjne rozwiązania technologiczne dla domów zwiększają ich poziom bezpieczeństwa. Przykładowo, gdy czujniki ruchu wykryją niepożądane działanie, w całym mieszkaniu mogą zapalić się światła oraz odsłonić się rolety, dzięki czemu całe pomieszczenie jest dobrze widoczne dla grupy interwencyjnej. Dodatkowo, monitoring włącza się w tryb ciągłego nagrywania, a wbudowany system, ze specjalnie nagranym ostrzeżeniem, nakazuje włamywaczowi opuścić budynek.

Automatyczne systemy zarządzania domem chronią nas również przed innymi niebezpieczeństwami. Dzięki instalacji nowoczesnych czujników dymu nasze domy są chronione przed pożarem i czadem.

1d71eee7df97e91c191ca915ac0f41db

Źródło: Pinterest

Komfort

Sterowanie zintegrowane umożliwia kontrolę wielu typów urządzeń elektronicznych za pomocą jednego pilota lub aplikacji. Innymi słowy, za pomocą jednego przedmiotu możemy sterować zarówno oświetleniem, jak i roletami, ogrzewaniem czy systemem audio-video itd. Ujęcie wszystkich czujników zainstalowanych w mieszkaniu w jeden system, pozwala na ciągły monitoring ich stanu. Dodając do tego systemu kamery oraz alarm, otrzymujemy kompleksowy system monitoringu mieszkania. Co więcej, w każdej chwili, przez internet lub telefon możemy monitorować, co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności.

Komfort w domu to także stworzenie relaksującego dla nas nastroju. W tej kwestii, sterowanie muzyką i systemami audio-video daje niespotykane możliwości. Muzyka w dowolnym pomieszczeniu jest włączana jednym klawiszem. Istnieje również możliwość słuchania tego samego utworu w wielu pomieszczeniach, bądź wybrania różnych ścieżek muzycznych do różnych części mieszkania. To tylko niektóre z przykładów możliwości, jakie daje integracja audio/video w inteligentnym domu.

1d825f03741b96695de28e3eba14c3fa

Źródło: Pinterest

Inteligentny = elastyczny

Kolejnym rozwiązaniem inteligentnych systemów automatyki jest możliwość rejestracji sygnałów pochodzących z zewnątrz, np. warunki pogodowe. W ten sposób temperatura oraz doświetlenie wewnątrz mieszkania są dostosowane do naszych potrzeb. Dodatkowo, wcześniej zaprogramowane działania można łatwo modyfikować w zależności od indywidualnych preferencji mieszkańca. Inteligentnie zaprojektowany dom wykorzystuje również zmieniające się warunki atmosferyczne, np. naturalne ciepło, które pozyskał w dzień oddaje wnętrzom w nocy.

a7a49ed439c1aa8824f242b044f6e0b7

Źródło: Pinterest

Podczas projektowania i aranżacji wnętrza naszego apartamentu warto zainwestować w automatyczne rozwiązania, które ułatwią nam wykonywanie codziennych obowiązków.