Minimalizm jest uważany za wiodący trend zarówno w designie, jak i w architekturze. Projekty aranżacji mieszkań wykonane w tym nurcie charakteryzują się jasnymi, przestronnymi wnętrzami, które są dopracowane nawet w najmniejszych detalach. Dzięki klarownej geometrii układu, minimalistyczne przestrzenie są harmonijne oraz działają relaksująco. Wszystkie elementy w mieszkaniu, tj. meble, oświetlenie, dodatki, drzwi, a nawet okna, tworzą spójną całość. Popularnym zabiegiem architektów wnętrz jest łączenie prostych form geometrycznych, wykonanych ze szkła czy stali, z materiałami naturalnymi bądź delikatnymi akcentami kolorystycznymi. Klimat wnętrza tworzą m.in. meble, w których zazwyczaj nie ma powierzchni odkrytych, dzięki czemu nie ma miejsca na zbędne i zaburzające koncepcję dekoracje.

Drzwi

Ważnym elementem aranżacji w stylu minimalistycznym są drzwi, które nie posiadają framugi, ani widocznych zawiasów. Natomiast aluminiowa ościeżnica ukryta jest w grubości muru. Ich prosta forma powinna wpisywać się w klimat pomieszczenia. W większości przypadków drzwi są dużych rozmiarów oraz są wykonane z naturalnych materiałów, np. z drewna. Niektóre z nich posiadają delikatne ozdoby współgrające z kompozycją całego mieszkania. Warto pamiętać, że drewno, podobnie jak cegła, kamień i szkło jest uniwersalnym, pięknym i ponadczasowym surowcem.

56ac7a7670fe51c4f346916f8f92ef7c

Źródło: Pinterest

Meble

Jednym z zabiegów architektonicznych powiększających optycznie przestrzeń jest wybór mebli w tym samym kolorze co ściany. Minimalistyczne meble mają surową konstrukcję, najczęściej bez ram, frezowań, ozdób, uchwytów (lub z dyskretnymi albo bardzo prostymi uchwytami), proste regały albo rzędy bardzo grubych półek (bez wsporników), czy też zestawienie w szeregu prostych szafek w kształcie prostokąta lub kwadratu.

b2af3f8a5ab44154c9d741f4242e0c8a

Źródło: Pinterest

Czasami zdarza się, że w minimalistycznych wnętrzach jest jeden piękny i oryginalny mebel, np. odrestaurowany antyk z innej epoki. Funkcją takiego zestawienia jest podkreślenie kontrastu i nadanie niepowtarzalnego klimatu. Kontrastem mogą być także odważne i wyraźne połączenia zróżnicowanych faktur i materiałów, oczywiście coraz nowszych, starannie wybieranych i bardzo wysokiej jakości.

8df2ae14c8e3fc7515ac7b184c81336e

Źródło: Pinterest

Wyposażenie łazienki

Nowoczesny minimalizm wystroju łazienek nie oznacza wyłożenia od góry do dołu wszystkich ścian płytkami. Obecnie coraz częściej obok płytek stosuje się także kamienne płyty, beton, tynki, okładziny wykonane z drewna egzotycznego, blaty pod umywalkę z bejcowanego drewna. W aranżacji łazienek wykorzystuje się również duże i proste tafle szkła lub lustra, oczywiście eliminując pozłacane obramowanie. Lustra mogą zostać otoczone ozdobną mozaiką lub ramą z płytek albo drewna.

7a607dbc828099dbf355d8fbbedd18df

Źródło: Pinterest

Elementy sanitarne oraz baterie bazują wzorniczo na uproszczonych geometrycznych formach oraz jednolitej kolorystyce. Funkcję ozdób pełnią lampy, krzesełka, oryginalne baterie. Za elementy dekoracyjne uważa się również chromowane lub stalowe akcesoria.

86989088ccf04d54dbc92a6d4144a6f1

Źródło: Pinterest

Aranżacja kuchni

Również i w kuchni eliminuje się zbędne wyposażenie oraz skomplikowane układy szafek wbudowanych we wnęki. Minimalistyczne meble są pozbawione niepotrzebnych ozdobnych uchwytów. Rozplanowanie przestrzenne kuchni to m.in. zwarte zabudowy, łączone np. w podłużną wyspę lub półwysep składający się z pojemnych szuflad, zabudowaną wysoką lodówką, piekarnikiem wielofunkcyjnym, kawiarką oraz w moduł pełniący funkcję spiżarni.

62c13df2b25c405e9ee66202f160161e

Źródło: Pinterest

Funkcjonalność takiej aranżacji przestrzeni pozwala na ukrycie wszystkich elementów, przy jednoczesnym zagwarantowaniu szybkiego dostępu do nich. Ciekawym rozwiązaniem są oszczędne bryły kuchenne, które ułożone asymetrycznie tworzą zabudowę na kształt litery F lub G. Duże płaszczyzny blatów granitowych lub konglomeratowych to proste do utrzymania czystości znakomite powierzchnie robocze. Podobnie jest z gładkimi i prostymi frontami szafek kuchennych w jednolitym kolorze, powszechnie wybieranymi przez klientów.

4b2f9eb00be593c5d2bc18d767b2f348

Źródło: Pinterest

Aranżując wnętrza w stylu minimalistycznym należy pamiętać o każdym szczególe. Bowiem to właśnie te najmniejsze detale niejako rzutują na całokształt naszego wizualnego wrażenia.