Minimalizm w architekturze – lekcja stylu

W myśl słów Leonarda Da Vinci ”prostota to szczyt wyrafinowania” minimalizm i ascetyczna wizja piękna doskonale sprawdzają się we współczesnej architekturze budynków. W Europie minimalizm stał się synonimem sukcesu, rozwoju. Jako styl międzynarodowy, charakterystyczny dla globalnej gospodarki, jest wyrazem rozwoju technologii oraz domeną krajów wysoko rozwiniętych. Coraz zamożniejsze społeczeństwo dąży do ponadczasowej estetyki wyzbywającej się banału i sztucznej treści. W duchu europejskich trendów, również i w Polsce minimalizm w architekturze jest symbolem wyrafinowania oraz nowoczesności.

„Ludzi nie fascynuje już fakt wytworzenia danego przedmiotu. Nieustannie szukają wyrafinowania, najwyższej jakości, indywidualności i niepowtarzalności.”

Witold Padlewski

Architekt i współzałożyciel biura projektowego Grupa 3D

FUNKCJONALNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Prostota i wyeliminowanie zbędnych komponentów pozwalają na stworzenie czystej formy. Najnowsze rozwiązania technologiczne umożliwiają nieskrępowaną realizację form i funkcji. Wieloletnia ewolucja trendów architektonicznych przyczyniła się do powstania wyrafinowanych budynków.

W wielu przypadkach minimalizm kojarzony jest z zabudową powierzchni biurowych, które ze względu na swoje przeznaczenie powinny być przede wszystkim praktyczne i wytrzymałe.

przykłady minimalizmu w architekturze

Źródło: Pinterest

Wbrew pozorom minimalistyczne rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością w budownictwie mieszkalnym. W wielu przypadkach funkcjonalność może przejawiać się w całkowitym wykorzystaniu dostępnych możliwości, np. otoczenia budynku.

przykłady minimalizmu w architekturzeŹródło: Pinterest

Jedną z krakowskich inwestycji w duchu minimalistycznych rozwiązań jest projekt studia Grupy 3D Apartamenty z Ogrodu. Autorzy projektu Apartamenty z Ogrodu postawili na redukcję zbędnych, rozpraszających uwagę ozdobników. Czysta forma bryły budynku umożliwia uniwersalną adaptację do zmian otoczenia.

przykłady minimalizmu w architekturzeŹródło: Grupa 3D

Funkcjonalizm minimalistycznych rozwiązań to nie tylko upraszczanie wyglądu budynku, ale również wykorzystanie zaawansowanych produktów automatyki domowej np. systemów automatyki rolet, kotar czy żaluzji dostosowanych do aktualnego nasłonecznienia na zewnątrz, czy też systemów dystrybucji energii elektrycznej.

PRAWDA SUROWEJ BRYŁY

Domy w stylu minimalistycznym charakteryzują się niekonwencjonalnym kształtem i nowoczesną technologią wykonania. Ich wygląd znacznie odbiega od klasycznych rozwiązań architektonicznych. Dużą popularnością cieszy się aranżacja elewacji o charakterze stalowo-aluminiowym.

przykłady minimalizmu w architekturzeŹródło: Grupa 3D

Proste i geometryczne kształty brył budynków tworzą wrażenie surowości i innowacyjności. Bryły minimalistyczne doskonale wpasują się w każde otoczenie, gwarantując wysoki komfort użytkowania. W przypadku przywoływanego już przykładu Apartamentów z Ogrodu, zimne i stonowane kolory elewacji wpasowują budynek w ciepłą zieleń otoczenia.

Ideę funkcjonalności i harmonijnego współistnienia z otoczeniem podkreśla geometryczność bryły, czysta biel, duże przeszklenia, prostota, klarowność funkcjonalnego układu oraz troska o jakość wykonania.

Oszczędność środków sprzyja spójności i pozwala kreować bardzo interesujące przestrzenie wewnątrz domu. Przy wykorzystaniu prostych, naturalnych materiałów nie ma miejsca na małe i duże „oszustwa” lub błędy projektowe. Przykładowo, często wykorzystywany w minimalistycznych bryłach surowy, wylewany beton architektoniczny uniemożliwia ukrywanie niedoróbek, zarówno wykonawczych, jak i projektowych. Przez to staje się materiałem bardzo wymagającym, ale też bardzo wdzięcznym.

34a67092d0de5c19ee723f413310df58Źródło: Pinterest

W ZGODZIE Z NATURĄ

Dla architektów stawiających na minimalizm jedyną ozdobą budynku jest jego elegancka elewacja. Projektanci cenią sobie również ekologię i energooszczędność. Minimalistyczne budynki wykonane są z naturalnych materiałów: szkło, drewno, klinkier, stal, kamień.

azŹródło: Grupa 3D

GRA ŚWIATEŁ I CIENI

Jedną z charakterystycznych cech minimalizmu są duże przeszklenia łączące mieszkania z przestrzenią otaczającą budynek. Naturalnie doświetlone mieszkania sprawiają wrażenie bardziej przestronnych. Funkcją przeszkleń jest nie tylko piękny efekt wizualny, ale również naturalne doświetlenie wnętrza. Dodatkowo, minimalizm to duże przeszklone powierzchnie umożliwiają skumulowanie energii słonecznej wykorzystywanej do ogrzania domu. Wdrożenie energooszczędnych rozwiązań zapewnia komfort oraz pozwala osiągnąć znacznie niższe koszty utrzymania całego budynku.c21b9ae3646ef4524e33268da3126c9eŹródło: Pinterest