Jak podjąć decyzję o zakupie własnego mieszkania?

Wybór i zakup własnego apartamentu to złożony proces wymagający czasu. W niektórych przypadkach decyzja o zakupie apartamentu podejmowana jest jednak spontanicznie. Zdarzają się sytuacje, gdy zaczynając poszukiwania własnego “M” podoba się nam prawie każda oferta. Bywa również i tak, że żadna z dostępnych propozycji nie spełnia naszych oczekiwań. Jak zatem skutecznie szukać godnej zaufania inwestycji, w której poczujemy się jak w domu? Dziś przedstawiamy elementy, na które warto zwrócić uwagę już na samym początku poszukiwania mieszkania.

Godny zaufania deweloper

Deweloper, któremu można ufać to podstawa. Oprócz standardowych procedur sprawdzenia formy prawnej dewelopera, warto również zapoznać się z jego dotychczasowym portfolio. Jakie inwestycje zostały już przez niego zrealizowane? Jak długo jest obecny na rynku? Z jakimi klientami współpracował? Warto również zwrócić uwagę na formę prawną samego gruntu, bowiem deweloper może być zarówno jego właścicielem, jak i użytkownikiem wieczystym.

Architektura budynku

Warto również od razu przemyśleć, w jakim budownictwie chcemy mieszkać – czy szukamy wymarzonego „M” w wielomieszkaniowych blokach, czy też w kameralnej inwestycji. Istotne znaczenia ma również architektura bryły budynku. Coraz popularniejszym nurtem w architekturze mieszkaniowej jest minimalizm. Styl, w jakim został zaaranżowany budynek oraz jego najbliższe otoczenie (np. części wspólne) definiują, w jakim kierunku zostanie wykończone jego wnętrze. Zdarzają się opinie, że wygląd i charakter architektoniczny budynku nie odgrywa kluczowej roli, ponieważ tak naprawdę liczy się wnętrze naszego apartamentu i to, jak my je wykończymy. Większość osób jest jednak odmiennego zdania – to w końcu ma być nasz przyszły dom.

apartament

Źródło: Pinterest

Dogodna lokalizacja

Jest to jeden z podstawowych czynników decydujących o wyborze danej inwestycji. W ostatnich latach możemy zauważyć wyraźny trend migracji ludzi poza miasto. Coraz więcej osób poszukuje apartamentów oddalonych nieco od ścisłego centrum, ale w dalszym ciągu bardzo dobrze skomunikowanych z sercem miasta. Doskonałym przykładem takiego kompromisu jest krakowska Wola Justowska. To połączanie wygody i komfortu codziennego dojazdu do centrum Krakowa oraz ciszy i spokoju otaczających ją terenów zielonych.

Otoczenie inwestycji

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania warto sprawdzić, jak wygląda okolica naszego przyszłego domu. Czy w najbliższym sąsiedztwie nie powstaje nowe centrum handlowe, bądź ruchliwa i uciążliwa droga? W jakiej odległości znajduje się najbliższy park czy las? Jaki widok rozpościera się z naszych okien? Jakie jest stężenie zanieczyszczeń na tym terenie? Czy nasza nowa okolica jest bezpieczna? W jakiej odległości znajdują się miejsca, do których codziennie uczęszczamy np. siłownia, szkoła jogi, przedszkole, etc.

b963f5a5f3dd9a431388097f3ff5072b

Źródło: Pinterest

Wielkość inwestycji

Dla osób ceniących sobie ciszę i spokój dodatkową determinantą decyzji powinna być wielkość planowanej inwestycji. Jeżeli jesteśmy osobami, które unikają tłumów i marzą o zbudowaniu własnej oazy spokoju, warto poszukać małych osiedli nieco oddalonych od głośnego centrum miasta. W Krakowie dzielnicą, która idealnie wpisuje się w te kryteria, oraz w której powstaje coraz więcej kameralnych inwestycji jest Zwierzyniec.

Własny ogród, taras, a może balkon?

Nasze mieszkanie, to tak naprawdę odbicie naszej osobowości i potrzeb. Jeżeli jesteśmy osobami lubiącymi otwarte przestrzenie i relaks na łonie natury, warto poszukać apartamentów, które nam to zaoferują. Coraz to bogatsze oferty deweloperów pozwalają nam znaleźć to, czego szukamy. Dla miłośników nieszablonowych rozwiązań ciekawą opcją jest taras na dachu lub ogród w dwupoziomowym apartamencie. Na zwolenników standardowych rozwiązań czekają ogrody, tarasy oraz loggie. Dzięki takim opcjom możliwe jest mieszkanie w zielonym kojącym otoczeniu, nawet w centrum miasta.

f3df6c444a563435c361b6a129d7249a

Źródło: Pinterest

Czynniki decydujące o zakupie własnego apartamentu zależą od indywidualnych preferencji, warto jednak spojrzeć na ten aspekt wielopoziomowo i przeanalizować nową inwestycję pod każdym możliwym kątem.