O żelazko należy dbać

O żelazko należy dbać

Blok grzewczy to jeden z najważniejszych elementów nowoczesnych żelazek – ważne więc, by dobrze o niego dbać, co pozwoli na przedłużenie żywotności żelazka oraz zwiększenie jego efektywności. W jaki sposób go eksploatować, by działał jak najdłużej i co robić, kiedy niestety dojdzie do uszkodzenia?

Żelazko należy regularnie odkamieniać. Regularnie, czyli wówczas, kiedy zauważymy osad znajdujący się w otworkach, z których wydobywa się para czy też wtedy, gdy zauważymy kamień w zbiorniku na wodę. Kamień bowiem nie niszczy wyłącznie wnętrza zbiornika – ma on wpływ na większość części żelazka, w tym na blok grzewczy. Należy pamiętać, że w przypadku braku odkamienienia żelazka, z bloku grzewczego mogą zacząć wydobywać się zanieczyszczenia powodujące trudne do usunięcia plamy na odzieży.

Żelazka odkamienia się przy pomocy specjalnych środków bądź tez połączenia wody z octem. Jeśli stosuje się ten drugi, domowy sposób, należy napełnić zbiornik na wodę tego rodzaju roztworem, podłączyć żelazko do prądu oraz prasować nim do momentu wyparowania wody. Jeśli jednak, po wykonanym zabiegu, w otworkach nadal będzie znajdował się osad, należy tę czynność powtórzyć. Nie można również zapomnieć, by po tak wykonanym czyszczeniu, napełnić zbiornik żelazka wodą i również prasować do momentu całkowitego wyparowania wody – dzięki temu ocet zostanie usunięty i nie spowoduje powstania jakichkolwiek plan na odzieży.

Rodzaj używanej wody także nie pozostaje bez znaczenia. Korzystanie z wody mineralnej nie jest rozsądne, bowiem taka woda jest zbyt agresywna i może uszkodzić wnętrze żelazka. Najlepszym rozwiązaniem okaże się użycie zwykłej wody z kranu, jeśli posiadamy żelazko wyposażone w system antywapienny bądź wody przegotowanej.

By zapobiec wypływaniu wody z bloku grzewczego należy dopasowywać temperaturę do rodzaju tkaniny. Woda wypływa, ponieważ niska temperatura skutkuje tym, że całość wody nie może zamienić się w parę. Tym samym pojawia się nadmiar wody, który skutkuje jej wypływaniem.

Kiedy czyści się blok grzewczy należy unikać stosowania środków chemicznych, mogą one bowiem uszkodzić żelazko – blok czyścimy, kiedy jest zimny przy pomocy nieco zwilżonej szmatki. To wystarczy.

Reasumując, by zapobiec uszkodzeniu bloku grzewczego czy awarii przezeń powodowanych, należy: regularnie odkamieniać zbiornik na wodę, używać zwykłej wody z kranu lub wody przegotowanej, dostosowywać temperaturę bloku do rodzaju prasowanej tkaniny oraz czyścić blok przy pomocy zwilżonej szmatki bez dodatków środków chemicznych.